Deprecated: Elementor\Scheme_Typography از نگارش2.8.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از Elementor\Core\Schemes\Typography استفاده نمایید. in /home/manotest/public_html/wp-includes/functions.php on line 5401

Deprecated: Elementor\Scheme_Color از نگارش2.8.0 منسوخ شده است! به‌جای آن از Elementor\Core\Schemes\Color استفاده نمایید. in /home/manotest/public_html/wp-includes/functions.php on line 5401

جمع بندی کنکور به روش رتبه های برتر

جمع بندی کنکور به روش رتبه های برتر
No Responses/5
Share on facebook
فیسبوک
Share on twitter
توییتر
Share on linkedin
لینکدین
Share on whatsapp
واتس آپ
Share on print
پرینت

روش های جمع بندی کنکور

 

همان طور که می دانید کنکور یک آزمون سراسری است که داوطلبان و دانش آموزان باید قبل از هر چیز باید یک برنامه ریزی دقیق و مدت زمان مشخص برای مطالعه تمامی دروس تعیین کنند، تا بتوانند تسلط خود را در هنگام شروع آزمون حفظ نمایند. جمع بندی کنکور نکته ی بسیار مهمی است که دانش آموزان و داوطلبان باید به آن توجه زیادی داشته باشند. به طور مثال اکثر دانش آموزان زیادی روی درس ها کاملا مسلط هستند اما در هنگام شروع کنکور تسلط خود را از دست داده و نتیجه ی قابل قبولی را به دست نمی آورند، چرا که این دسته از دانش آموزان و داوطلبان جمع بندی کنکور را فراموش کرده اند. جمع بندی کنکور یک نکته قابل توجه و بسیار مهم برای کنکور سراسری می باشد. دانش آموزان و داوطلبان لازم است تمامی درس ها را به طور دقیق بررسی و جمع بندی کنکور کنند چرا که این جمع بندی کمک می کند تا ان ها نقاط ضعف و قوت خود را تشخیص دهد و تمرکز بیشتری نیز داشته باشند. به گفته ی کارشناسان بهترین مدت زمان برای جمع بندی کنکور ۱ ماه قبل از کنکور سراسری می باشد، البته این موضوع بسته به توانایی فرد نیز دارد بعضی از دانش آموزان این جمع بندی را در بازه زمانی ۱ ماه الی ۳ ماه انجام می دهند. اگر می خواهید نتیجه ی بهتری را دریافت کنید بهتر است تمامی درس ها را ۱ ماه قبل از کنکور جمع بندی نمایید. جالب است بدانید که روش های جمع بندی گوناگونی وجود دارند که هر فرد می تواند با توجه به توانایی های خود آن ها را انتخاب کند. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بهترین روش های جمع بندی کنکور را مورد بررسی قرار دهیم و همچنین با این فرایند بیشتر آشنا شویم.

 

جمع بندی کنکور چیست ؟

 

همان طور که گفتیم یک ماه قبل از برگزاری کنکور سراسری بهترین بازه زمانی برای جمع بندی دروس های مختلف می باشد. داوطلبان و دانش آموزان برای کسب موفقیت در این زمان به تحلیل سوال های سال گذشته و آزمون های شبیه سازی کنکور برای تقویت نقطه ضعف خود می پردازند. برای قبولی در رشته مورد نظر و موفقیت تنها یک آغاز خوب کافی نیست بلکه انگیزه مستمر و پشتکار تاثیر بیشتری خواهد داشت. به طور مثال داوطلبان زیادی بودند که شروع خوبی نداشتند اما در ادامه مسیر خود با تلاش فراوان پشتکار قوی به موفقیت رسیدند. در واقع جمع بندی به معنی مرتب کردن اطلاعات ذهن برای دسترسی راحت تر و ذهن باز تر می باشد. اگر این جمع بندی و ترتیب نباشد حتی اگر مدت زمان زیادی برای مطالعه صرف شده باشد پاسخگویی صحیح انجام نمی گیرد. جمع بندی خوب و مناسب مساوی با مرتب کردن اطلاعات در ذهن و طبقه بندی آن ها در یک فرصت مناسب است. وقتی داوطلبان در طول سال به مطالعه دروس می پردازند لازم است با نزدیک شدن برگزاری کنکور یک جمع بندی دقیق داشته باشند. پس با این وجود متوجه شده ایم که جمع بندی کنکور نقش به سزایی در موفقیت و رسیدن به هدف مورد نظر دارد.

 

جمع بندی هاوس

 

یکی از جامع ترین و رایج ترین روش های جمع بندی روش جمع بندی هاوس و یا به عبارتی دیگر بازیابی می باشد که به داوطلبان در به خاطر سپردن مطالب درسی کمک فراوانی کرده است و نتیجه خوبی را برای آن ها نیز رقم می زند. روشی معتبر و شناخته شده که توسط مشاوران حرفه ای و ماهر صورت می گیرد. روش جمع بندی کنکور هاوس به عنوان بهترین روش برای رتبه های برتر شناخته شده است که در کتاب های مختلف بسیار مشهور بوده و به شکل قابل توجهی مورد استقبال متقاضیان قرار گرفته است. باید گفت که به کار گیری روش جمع بندی کنکور هاوس در روز های مانده به کنکور سراسری طی یک فرآیند بسیار ساده انجام می شود. این روش به گونه ای است که به داوطلب تضمین می کند بدون هیچ استرس و نگرانی مطالب را به خاطر بیاورد و به راحتی می تواند در هنگام برگزاری هر آنچه که مطالعه کرده است را با آرامش و دقت بر روی برگه پاسخ دهد. جالب است بدانید که این روش توسط یک روانشناس مشهور به همین نام ایجاد شده است. اگر بخواهیم درباره روال کلی جمع بندی کنکور هاوس بگوییم این روش این صورت است، که فرد با مطالعه کامل دقیق یک دروس ذهن خود را بیست دقیقه آزاد می کند و دوباره به مطالعه می پردازد. این مرحله اول این روش بود در مرحله ی بعد مطالعه بعد از گذشت بیست و چهار ساعت دوباره صورت می گیرد و مرحله سوم بعد از گذشت مدت زمان شش روز صورت گرفته و مرحله آخر بعد از گذشت ۴ روز انجام می شود. به این ترتیب با این روش و مرور مطالب خوانده شده، مطالب به هیچ عنوان تا مدت سی روز از ذهن فرد پاک نخواهد شد.

بهترین روش های جمع بندی کنکور

 

روش های گوناگونی برای جمع بندی کنکور وجود دارند که داوطلبان و دانش آموزان با به کار گیری این روش ها می توانند نتیجه ی خوب و مطلوبی را دریافت کنند. هر روش دارای ویژگی های خاص نیز می باشد. بهترین روش های جمع بندی کنکور به شرح زیر هستند؛

۱.خلاصه نویسی

قبل از هر چیز مهمترین فاکتور و نکته برای یک جمع بندی مفید خلاصه نویسی می باشد. خلاصه نویسی می تواند نقش به سزایی در جمع بندی کنکور داشته باشد. لازم است داوطلب برای تمامی دروس تخصصی و عمومی خلاصه نویسی داشته باشد. هر فرد باید خلاصه نویسی جداگانه ای داشته باشد که در یک ماه بررسی  و مرور شود.

۲. عدم یادگیری مطالب جدید

بله درست است مراحل بعد عدم یادگیری مطالب جدید است داوطلبان و دانش آموزان به هیچ عنوان نباید در ۱ ماه مانده به کنکور شروع به خواندن و یادگیری مطالب جدید کنند. این موضوع سبب می شود که فرد نه تنها مطالب جدید را یاد نگیرد بلکه مطالب قبلی که یاد گرفته است را از یاد ببرد. در جمع بندی کنکور فقط باید مطالب قبلی مطالعه شده مرور شوند.

۳ . آزمون های شبیه ساز کنکور

شرکت در آزمون های شبیه ساز کنکور یکی دیگر از موارد مهم در جمع بندی کنکور می باشد. این آزمون های نقش مهمی در تعیین رتبه نهایی داوطلبان و دانش آموزان دارند. داوطلبان با شرکت در این آزمون ها آمادگی بیشتری را برای خود فراهم می کنند. این روش نیز روش بسیار مهمی در جمع بندی کنکور می باشد. چرا که سوالات کنکور زمان کنکور به طور دقیق شبیه سازی می شوند و استرس فرد را نیز کاهش می دهند.

۴. تحلیل آزمون

تحلیل آزمون برای یک جمع بندی بهتر انجام می شود. نا گفته نماند که این موضوع نقش بسیار مهمی نیز در جمع بندی دارد و کمک فراوانی به رتبه بندی می کند. در این روش باید ابتدا سوال های پاسخ داده شده تقسیم بندی شوند. در دسته ی اول سوالاتی قرار دارند که پاسخ درست دریافت کرده اند. دسته ی دوم سوال هایی هستند که پاسخ آن ها اشتباه بوده و دسته ی سوم را سوال هایی تشکیل می دهند که پاسخ را نمی دانستند.

۵. از بین بردن نقاط ضعف

داوطلبان بعد از گذراندن مرحله چهارم به سراغ سوال هایی که پاسخ آن ها اشتباه جواب داده اند و یا اصلا جواب نداشته اند می روند در ژاین مرحله نقطه ضعف آن ها را مشخص می شود. همان گونه که می دانید نقطه ضعف پایین تراز پایینی را بر جای می گذارد. به همین سبب باید در مدت زمان باقی مانده داوطلب نقطه ضعف خود را تقویت کند.

۶. تسلط بر نقاط مثبت

حال در این مرحله نوبت سوال هایی است که به درستی پاسخ داده شده اند این پاسخ های درست نقطه مثبت داوطلب هستند. در واقع این موضوع به این معناست که فرد تسلط کافی بر روی این سوال ها داشته است و مفاهیم را به خوبی درک نموده است.

روش های دیگری چون درصد گیری، بررسی تست های بدون پاسخ، بررسی سوال های مهم آزمون های شبیه ساز و مرور و بررسی خلاصه نویسی هستند که می توانند در کسب موفقیت به داوطلبان و دانش آموزان کمک کنند.

 

 

. کلام آخر

در این مقاله انواع روش های جمع بندی کنکور را مورد بررسی قرار دادیم و متوجه شدیم که جمع بندی کنکور نکته ی مهم و ضروری است که داوطلبان و دانش آموزان برای کسب موفقیت و رسیدن به هدف مورد نظر باید به آن توجه داشته باشند. چرا که یک پشتکار قوی می تواند آن ها را به هدفشان نزدیک تر کند.

ارسال یک دیدگاه

یک × پنج =